ACL Subaru EJ20/EJ22/EJ25 (For Thrust in #5 Position) 0.50mm Oversized High Performance Main Bearing Set
ACL Subaru EJ20/EJ22/EJ25 (For Thrust in #5 Position) 0.025mm Oversized High Performance Main Bearing Set
ACL Subaru EJ20/EJ22/EJ25 (For Thrust in #5 Position) 0.25mm Oversized High Performance Main Bearing Set
Product Code: acl5M8309H-.25
  • In stock at supplier – ships in 5-9 working days
  • High performance Trimetal engine bearings
  • Designed to withstand higher RPM conditions
  • High strength overlay plate with reduced thickness for improved fatigue properties
  • Increased crush for improved bearing retention
  • Tight consistent wall tolerances to help you maintain consistent clearances.
Fits
Subaru    EJ18E    Subaru EJ18E 1820cc Flat4 SOHC 4v
Subaru    EJ205    Subaru EJ205 1994cc Flat4 DOHC 4v Turbo
Subaru    EJ20D    Subaru EJ20D 1994cc Flat4 DOHC 4v
Subaru    EJ20E    Subaru EJ20E 1994cc Flat4 SOHC 4v
Subaru    EJ20G    Subaru EJ20G 1994cc Flat4 DOHC 4v Turbo
Subaru    EJ20T    Subaru EJ20T 1994cc Flat4 DOHC 4v Turbo
Subaru    EJ20TT    Subaru EJ20TT 1994cc Flat4 DOHC 4v Twin Turbo
Subaru    EJ22E    Subaru EJ22E 2212cc Flat4 SOHC 4v
Subaru    EJ22EZ    Subaru EJ22EZ 2212cc Flat4 SOHC 4v
Subaru    EJ22G    Subaru EJ22G 2212cc Flat4 DOHC 4v Turbo
Subaru    EJ22T    Subaru EJ22T 2212cc Flat4 SOHC 4v Turbo
Subaru    EJ251    Subaru EJ25 2457cc Flat4 SOHC 4v
Subaru    EJ25D    Subaru EJ25D 2457cc Flat4 DOHC 4v
Subaru    EJ25T    Subaru EJ25T 2457cc Flat4 DOHC 4v Turbo
More Information
Brand ACL
Write Your Own Review
You're reviewing:ACL Subaru EJ20/EJ22/EJ25 (For Thrust in #5 Position) 0.25mm Oversized High Performance Main Bearing Set